
Koji je rok trajanja make up-a i kad doista trebate baciti neke stvari?
U savršenom svijetu – make up bi trajao zauvijek (a neki bi se i sam obnavljao ako se ja pitam pa ne bismo živjeli u strahu od toga da u parfumeriji čujemo: "Više se ne proizvodi.") ali istina je da, nevezano za to koliko je kvalitetna, ona se itekako kvari. Sada je vrijeme da skupite hrabrost i zavirite u svoj neseser, pardon, sve nesesere koje imate, torbice i ormariće i prostrete svoje blago ispred sebe. Sjećate li se kada ste kupili svaki komad? Nisam ni mislila. Vrijeme je za veliko pospremanje, možete vi to.

Kako znati da je rok trajanja istekao
Naravno da postoje znakovi koji će vam odmah naznačiti da nešto s proizvodom nije u redu, a najlakše ćete promjene primijetiti u tome kako on izgleda i je li promijenjenog mirisa. Ako primijetite bilo kakve promjene, vrijeme je da ga bacite. Olovke će se isušiti, isto kao i maskare u kojoj će se pojaviti i grudice, a puderi i sjenila u kamenu dobiti masnjikav i sjajan sloj po površini, tečni puderi i kremasti proizvodi će se raslojiti (vrlo često s uljanom komponentom na površini).
Svaki proizvođač stavlja na ambalažu rok trajanja ali i za to postoje dva različita simbola. Jedan se odnosi na rok trajanja nakon otvaranja i obično je predstavljen crtežom ambalaže s otvorenim poklopcem i brojem mjeseci (6-12 mjeseci), a drugi se odnosi na neotvoren proizvod i obično iznosi oko 30 mjeseci od datuma izrade i predstavljen je simbolom pješčanog sata.
Okvirno, rok trajanja otvorene šminke je sljedeći: puderi i sjenila u kamenu (i prahu) - 2 godine; kremasta sjenila ze oči - od 12 do 18 mjeseci; tekući puderi, ruževi i olovke za usne - oko godinu dana; maskare i tuševi za oči - oko 3 mjeseca

Što napraviti da make up duže traje
1. Držite je daleko od sunčeve svjetlosti, na hladnom i suhom mjestu.
Sunce i toplina ubrzavaju propadanje kozmetike, isto kao i hrane, a toplina je dodatno pogodna za razvoj bakterija. Iz tog razloga, preporučuje se da se neki proizvodi drže u frižideru - i ne, oni nisu samo za Instagram.
2. Nemojte držati šminku u kupaoni
Jeste zgodno, ali nije dobro. Slobodno se šminkajte u kupaoni ali onda make up premjestite na drugo mjesto. Vlaga i toplina su idealni za razmnožavanje bakterija i gljivica, a to je nešto što zaista ne želite zar ne?
3. Redovno čistite sve aplikatore
Preporuka je da se oni temeljno čiste nakon svake aplikacije (kako rade i profesionalni šminkeri) ali svjesni smo da u životu običnih smrtnika to i nije izdvoljivo. Idealno bi bilo da ih perete poslije svakog drugog korištenja, a jednom tjedno je apsolutni minimum i zato sve četkice i spužve perite blagim deterdžentom (barem svakih sedam dana).
Leave a comment