
Što je azelainska kiselina i zbog čega je trebate uključiti u svoju beauty rutinu?
Kada pomislite na tretman akni ili rosacee, sigurni smo da azelainska kiselina nije prvo što vam padne na pamet. Ova kiselina je u posljednje vrijeme postala omiljena među dermatolozima zbog toga što je blaga, ali izuzetno efikasna u rješavanju nekoliko problema kože. Evo što trebate znati o sastojku o kojem se trenutno puno priča.

Šta je azelainska kiselina
Poznata i pod imenom azelaična kiselina, ovo je zasićena dikarboksilna kiselina koja se uglavnom dobiva iz žitarica pšenice, ječma i raži. Ona ne pripada ni AHA ni BHA kiselinama ali se koristi kao eksfolijant. Ima antimikrobno, protuupalno i keratolitičko djelovanje, a spriječava i pojavu komedona i sadrži antioksidanse.
Dermatolozi pacijentima po potrebi daju recepte za koncentracije od 15% i 20% ali se u slobodnoj prodaji može naći u nižim koncentracijama, najčešće onoj od 10%. Azelainska kiselina može se kupiti i koristiti u različitim oblicima ovisno od toga kojoj regiji je namijenjena. Gelovi i kreme koriste se za lice i manje površine, a pjena za veće kao što su leđa.
Za što se koristi
Glavna uporaba azelainske kiseline jest u borbi protiv akni, tretmanu rosacee, posvjetljivanju umjerenih hiperpigmentacija i za eksfolijaciju. Dakle, ona rješava slične probleme kao salicilna kiselina i retinol, ali ima tendenciju da manje iritira kožu. Ako ste nekada koristili skinoren krem koji je lijek protiv akni, ona je njegov aktivni sastojak.

Kako radi
Na prvom mjestu, azelainska kiselina blokira sintezu bakterija koje izazivaju akne i reguliraju stvaranje stanica kože. Ovime se spriječava gomilanje izumrlih stanica kože unutar pora i na površini kože što znači da ne nastaju ni zatvoreni ni otvoreni komedoni. Kada se kombinira sa salicilnom kiselinom može biti jednako efikasna, ako ne i efikasnija, od retinoidne kiseline a njihova kombinacija ne uzrokuje crvenilo i perutanje.
Azelainska kiselina također spriječava pretjeranu proizvodnju melanina i time spriječava nastanak fleka i pjegica dok istovremeno posvjetljuje postojeće koje su umjerenog intenziteta.
Kako ima protuupalno djelovanje, efikasna je i kao tretman za rosaceu tako što smiruje upalne procese u koži koji su odgovor na agresivne utjecaje vanjske sredine.

Kako se koristi
Kao što smo već rekli, u slobodnoj prodaji se nalazi koncentracija od 10% i ona je sasvim dovoljna za većinu ljudi (i problema).
Jako dobra osobina ove kiseline jest ta da se može kombinirati s drugim kiselinama - i AHA i BHA - kao i s retinolom, vitaminom C, niacinamidom i hijaluronskom kiselinom, a smiju je koristiti i trudnice.
Azelainska kiselina je dovoljno blaga da se može koristiti dva puta dnevno, ujutro i navečer, a osjetljivoj koži se preporučuje samo jednom i to kao dio noćne rutine. Važno je da se za vrijeme uporabe koristi visok SPF pogotovo ako je koristite preko dana.
Kome je namijenjena
Svakome tko ima problema s aknama, bubuljicama, rosaceom, blagim i umjerenim pigmentacijskim flekama neovisno o tipu kože.
Leave a comment