Gdje su nestali globusi?
Tajnu zna Bellerby & Co Globemakers
Sigurno se mnogi od vas sjećaju nezaobilaznog elementa koji je imao gotovo svaki dom – globusa. Odličan alat za učenje zemljopisa i istraživanje, nerijetko je bio i inspiracija za ukras u stanu, dok su karte svijeta bile trend na stolnim lampama, slikama, blok podmetačima, metalnim šiljilima za olovke. Razvojem tehnologije nekako su se pritajili i gotovo smo zaboravili na njih. Ovaj retro moment još smo mogli naći jedino u trošnim iznajmljenim stanovima, buvljacima ili konobama. Moderno doba i pojava GPS-a istisnula je masovnu proizvodnju globusa i karata i na svijetu su ostale još samo dvije radionice koje ih ručno izrađuju.
Jedan od njih je Bellerby & Co Globemakers, studio sa sjedištem u Londonu, koji je posao započeo 2008. godine, kada je Peter Bellreby muku mučio s pronalaskom savršenog globusa za očev 80. rođendan. Suočen s izborom globusa jeftine i krhke izrade replika skupih antičkih produkcija Peter je odlučio sam izraditi svoj primjerak. Ispostavilo se da je proces kompliciraniji, a i puno skuplji nego što je mislio. Dvije godine predanog rada bile su potrebne da izradi globus koji bi mogao prodati. Izučavanje i strast pretvorio je u posao koji sada broji mali tim ljudi posvećen izradi visokokvalitetnih ručno izrađenih zemaljskih i nebeskih kugli. Mjesto gdje se isprepliću tradicionalna i moderna tehnika za koju je potrebno minimalno šest mjeseci da se savlada savršena izrada, a jedan od najvećih izazova je konstantno mjerenje opsega i promjera jer samo milimetar viška zadat će glavobolje i globus neće moći biti dovršen.
Za ovaj posao potrebna je nevjerojatna količina strpljenja te savršeno mirno tijelo. Najveći globus koji izrađuju ima promjer 127 centimetara i toliko su zainteresirali ljude da ih svakodnevno zovu da dođu u posjet i vide kako nastaju ova prava mala remek-djela, a 95 tisuća pratitelja na Instagramu svakodnevno prate proces nastajanja. U svojoj ponudi imaju nekoliko modela i veličina, pri narudžbi možete birati boju postolja i zatražiti gravuru za uspomenu. Lijepa priča koju prati suvremena tehnologija, ali i povratak u vrijeme kada je izrada imala vječnu, a ne prolaznu vrijednost.