
Kako je jedan komercijalni prostor postao moderan stan u samom srcu Barcelone?
S potpisom arhitektonskog studija RÄS
RÄS je arhitektonski studio iz Barcelone koji u svakom svom projektu propitkuje pretpostavljena rješenja i istražuje moguće odnose između arhitekta, prostora i korisnika prostora. Rezultat je promišljena i funkcionalna arhitektura koja je i obzirna i odvažna. I razumna i šokantna. To je način na koji arhitekti iz studija RÄS opisuju svoj rad. Mi se slažemo. Svaki njihov projekt je i suptilan i upečatljiv. Poput nedavno završene rekonstrukcije stana La Diana.
La Diana vizualno, funkcionalno i u volumenu povezuje dvije odvojene cjeline: prijašnji komercijalni prostor, u prizemlju, i stan na prvom katu. Arhitektonska strategija temeljila se na bušenju postojeće ploče i stvaranju otvora dovoljno velikog za postizanje dojma povezanosti dvije etaže. Logikom korištenja, privatne prostorije stana – spavaće sobe i kupaonice, smještene su na prvom katu, a prizemlje je prepušteno prostorijama za druženje, kuhinji i dnevnom boravku, te servisnim prostorima uz njih. Problem intimnosti stambenog prostora u prizemlju (gdje je do rekonstrukcije bio lokal), arhitekti su vješto riješili odmicanjem interijera od pročelja.
Tom gestom smanjena je (neznatno) površina kuhinje, ali je nastao poluotvoreni trijem kao prijelazna zona između ulice i stana. Znamo da se investitori nerado odriču "kvadrata stana" u korist vanjskog prostora, ali ovaj slučaj izvrsno ilustrira koliko ti vanjski prostori mogu biti značajni. Prizemlje je organizirano gotovo bez pregradnih zidova, ali funkcionalna podjela je vrlo jasna. Ulaskom u kuhinju preko trijema, korisnik dolazi do stubišta gdje odabire uspinjanje u privatni dio stana ili nastavak prema prostoru namijenjenom druženju. Osim što zona stubišta odvaja kuhinju od dnevnog boravka, produženim podestom stubišta, odnosno razlikom u visini podgleda podesta i podgleda stropa, vizualno je prostor za rad odvojen od dnevnog boravka.
Na katu, gdje su privatne prostorije stana organizirane oko stubišnog dvoetažnog prostora, pregradni zidovi su riješeni kao spoj garderobnih ormara, ulaznih vrata i staklene stijene iznad - kako bi što više prirodnog svjetla prodrlo u središnji komunikacijski prostor. Svi zidovi su bojom ili oblogom tretirani tek do visine vrata, a tim je odmicanjem savršeno riješen spoj zidova i postojećeg stropa. Svaki interijer je, ili bi barem trebao biti, odraz korisnika, ali i konteksta i tradicije. RÄS to uspijeva postići pažljivim odabirom materijala. Arhitekti koriste tradicionalne materijale, poput podne obloge od terakote, ali ih reinterpretiraju na suvremen način. Naglašavaju stare zidove, njihovu teksturu i nepravilnosti, a oblažu ih novim materijalima samo tamo gdje je to bitno zbog udobnosti korištenja ili jednostavnosti održavanja.
Maksimalnim korištenjem zatečenih elemenata, te promišljanjem i pažljivim dizajniranjem onih novih, koji moraju postojati iz funkcionalnih razloga, izbjegavaju dodavanje svega što je nepotrebno. I zaista, stan La Diana dizajniran je i obzirno i odvažno i razumno i šokantno.
Autor: Upgradesign